Nasza-kwatera.pl - kwatery, hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, noclegi, baza noclegowa, turystyka, wycieczki, wczasy, wakacje, pensjonat, urlop, orodek wczasowy, dom wypoczynkowyAtrakcje turystyczne - przewodnik - Śląsk

Śląsk

Śląsk jest mocno zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu. Część południowo - zachodnia charakteryzuje się terenem górzystym, są to głównie Karpaty i Sudety. Natomiast część południowo – wschodnia to teren wyżyny objęty głównie Wyżyną Śląską. Reszta obszaru ukształtowana jest nizinnie. Z uwagi na odmiennie uwarunkowania geograficzne i historyczne dzieli się on na Górny i Dolny Śląsk.

Dolny Śląsk - centrum tego najbardziej wysuniętego na zachód regionu Polski jest położony nad Odrą Wrocław. Miasto to zyskało już status miasta europejskiego dzięki swojej niezmiennej i zachwycającej urodzie oraz bogatemu życiu kulturalnemu. Pozostała część regionu charakteryzuje się ogromnym bogactwem w postaci zamków, pałaców oraz majątków zakonnych. Wśród nich można wymienić zamek Książ, zamek Czocha oraz opactwa cysterskie w Henrykowie i Trzebnicy. Taki stan rzeczy sprawia iż ściągają tu liczni poszukiwacze przygód i skarbów.
Oprócz zabytków region ten ma również wiele walorów przyrodniczych. Są to góry Sudety, a przede wszystkim bardzo urokliwe Karkonosze ze szklarską Porębą i Karpaczem na czele oraz posiadająca wspaniałe właściwości uzdrowiskowe Kotlina Kłodzka.

Górny Śląsk - leży na obszarze objętym przez niż Środkowoeuropejski I dzieli się na 8 makroregionów do których zaliczamy: Wyżynę Śląską, Nizinę Śląską, Beskidy Zachodnie, Sudety Wschodnie, Pogórze Zachodniobeskidzkie, Kotlina Ostrawska, Kotlina Oświęcimska, Przedgórze Sudeckie. Takie ukształtowanie terenu pozwala na korzystanie z walorów przyrodniczych tych obszarów czyli aktywne uprawianie sportów zimowych ale również piesze wędrówki górskie oraz wyprawy rowerowe. Dodatkowym atutem tego regionu jest mikroklimat który korzystnie wpływa na choroby serca, choroby dróg oddechowych I choroby układu nerwowego jak również zasobność w źródła wód mineralnych.

Bielawa
Czocha
Duszniki Zdrój
Karpacz
Koniaków
Książ
Lądek Zdrój
Piechowice
Sienna - Czarna Góra
Stronie Śląskie
Szczyrk
Szklarska Poręba
Tresna
Wisła
Dodaj opis nowej miejscowości Cała Polska